poniedziałek, 05 kwietnia 2010
Świątynia Inanny w Uruk

Zbudowana ok. 1413 BC przez władcę imieniem Karaindasz świątynia pochodzi z okresu kasyckiego (ok. 1600-1150). Kasyci byli ludem pochodzenia kaukaskiego, ich pierwotne siedziby znajdowały się prawdopodobnie w górach Zagros i Lurestanie, zajęli duży obszar Mezopotamii po najeździe na te obszary anatolijskich Hetytów, którzy zdobyli Babilon, obalili I dynastę babilońską i niemal natychmiast wycofali się ze swoich zdobyczy. Okres ich panowania stanowi przerwę pomiędzy kolejnymi dynastiami semickimi dominującymi w Mezopotamii. Dynastia kasycka upadła po najeździe Elamitów w roku 1184 BC, ale Kasyci pozostali w Mezopotamii i zasymilowali się z kulturą babilońską, a następnie perską (wedle starożytnych historyków walczyli jeszcze w armii Dariusza III pod Gaugamelą). W momencie pojawienia się w Mezopotamii Kasyci byli cywilizacyjnie mniej zaawansowani niż lokalne ludy, toteż ich sztuka stanowi w dużej mierze kontynuację zastanych form, niemniej wprowadzili do architektury i sztuki mezopotamskiej kilka nowości: najważniejsze to świątynie na planie prostokąta z wejściem na krótszym boku (tzw. plan megaronowy) oraz stele graniczne zwane kudurru.

Jedną z najsłynniejszych budowli z okresu kasyckiego jest świątynia Inanny (Innin) w mieście Uruk, która - oprócz zachowującego ścisłą symetrię planu megaronowego z bastionowymi wzmocnieniami w narożnikach - charakteryzuje się niezwykle interesującą dekoracją ścian zewnętrznych: w umieszczonych w regularnych odstępach niszach stoją męskie i żeńskie postacie, trzymające w rękach naczynia, z których wylewa się woda (reprezentowana przez faliste linie odchodzące w bok i "spływające" po rozdzielających nisze wysuniętych fragmentach ściany). Uważa się, że wybrzuszenia na szatach niektórych postaci oraz fragmentach muru - prawdopodobnie bóstw opiekuńczych - symbolizują góry, z których pochodzili Kasyci. A ta woda to tak oczywiście na śmigus-dyngus ;)

Świątynia Inanny w Uruk

Świątynia Inanny w Uruk

Vorderasiatisches Museum, Berlin

piątek, 10 kwietnia 2009
Idrimi z Alalah

To jedna z moich ulubionych starożytnych rzeźb - całkowicie bezinteresownie, w tym sensie, że po prostu mnie zachwyciła, kiedy po raz pierwszy wiele lat temu zobaczyłam ją w British Museum, mając mniej niż blade pojęcie o historii Mezopotamii i jej sztuce (po prawdzie niemal ograniczało się ono wówczas do Bramy Isztar z Babilonu, którą widziałam w Berlinie całkowitym dziecięciem będąc).

Idrimi z Alalach

W wiekach XVI-XiV w. dominującą siłą w Mezopotamii, zwłaszcza w jej północno-zachodniej części, byli Huryci, do których należał również król Idrimi, panujący w północnej Syrii. Został on zdetronizowany przez Barattarnę (który wykorzystał bunt miejscowej ludności), władcę huryckich Mitannijczyków, ale zdołał odzyskać pozycję jako władca zależny od państwa Mitanni. Wedle inskrypcji z nim związanej, Idrimi podczas wygnania w okolice Kanaan Idrimi miał zgromadzić wokół siebie najrozmaitszych okolicznych wyrzutków i wygnańców różnego pochodzenia etnicznego, a następnie z ich pomocą założyć w Mukish królestwo ze stolicą w Alalah. Również wedle inskrypcji miał odbudować pałac królewski w Alalah (pierwszy pochodził z XVIII/XVII stulecia), aczkolwiek ze względu na datowanie przypuszcza się raczej, iż dokonał tego dopiero jego syn Niqmepa.

 


 

Kreativ Blogger Award

PS. Ponieważ ten blog został przez Śmietankę literacką nominowany do Kreativ Blogger Award, przy okazji polecam trzy blogi (wybieram te z czytanych, które o ile wiem, nie dostały jeszcze nominacji):

sobota, 14 czerwca 2008
Kudurru

Znów mnie jakoś na Mezopotamię wzięło, nie bez powodu zresztą. Tym razem bardzo ciekawe zabytki - kudurru czyli stele opisujące własność ziemi, służące więc po części jako słupy graniczne, po części zaś jako magiczna ochrona. Na niemal wszystkich występują płaskorzeźby z symbolami solarnymi (Szamasza), lunarnymi (Sina) i astralnymi (Isztar), a ponadto zazwyczaj sceny rodzajowe w kompozycji pasowej. Zabytki charakterystyczne dla późniejszego okresu kasyckiego w Mezopotamii - od XIV w. BCE.

Kudurru, Luwr

Kudurru, Luwr

Kudurru, Luwr

Luwr, Paryż

Tagi: relief
00:38, drakaina , Mezopotamia
Link Komentarze (1) »
O autorze
       Copyright

       

       

        Najlepsze Blogi