wtorek, 30 listopada 2010
Wróżbiarsko

Autorka bloga usiłuje wyrosnąć dostatecznie dużo macek, żeby nadążyć z całą robotą, jaka na nią spadła w ciągu ostatnich tygodni, toteż dziś krótko i węzłowato: ponieważ dziś Andrzejki, oto jeden z najbardziej tajemniczych przedmiotów wróżbiarskich wszechczasów. Tzw. wątroba z Piacenzy, znaleziona w drugiej połowie XIX w., jest etruskim artefaktem, brązowym modelem owczej wątroby (III-II w. BCE), który prawdopodobnie służył kapłanom-wróżbiarzom (haruspikom) do wieszczenia. Jest to też niezwykle ważny zabytek epigraficzny, ponieważ na wątrobie wypisano imiona etruskich bóstw. Jej podział przedstawia zapewne etruską wizję świata nadprzyrodzonego z jego trzema głównymi krainami, ale wszelkie interpretacje są po części hipotetyczne.

Wątroba z Piacenzy

niedziela, 20 grudnia 2009
Etruskie antefiksy

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech etruskiej architektury świątynnej (podobnie zresztą jak wczesnorzymskiej) były, oprócz pewnych cech konstrukcyjno-strukturalnych, stosowane do budowy materiały: cegła suszona, drewno i terakota. Ta ostatnia używana była głównie w dekoracjach reliefowych i rzeźbiarskich, z których zachowało się do dziś całkiem sporo. Typowym elementem dekoracji były m. in. antefiksy - ozdobniki umieszczane wzdłuż krawędzi dachu - w przypadku budowli etruskich najczęściej rzeźbione w motywy roślinne, zwłaszcza palmety, albo też figuralne: zazwyczaj gorgonejony i głowy satyrów, ale także popiersia męskie i kobiece. Były one następnie malowane i również sporo z tej polichromii przetrwało do naszych czasów. Ich styl zmieniał się wraz ze zmianami stylu w rzeźbie.

Antefiks

Antefiks z głową kory w stylu archaicznym

Antefiks

Antefiks z głową satyra lub Sylena

Antefiks

Antefiks z głową kobiecą

Antefiks

A tak to wyglądało od tyłu.

 

Zdjęcie 1 i 4 - British Museum, Londyn; zdjęcie 2 i 3 - Ny Carlsberg Glyptotek, Kopenhaga

sobota, 14 marca 2009
Etruskie uczty

Temat uczty jest jednym z najczęściej spotykanych w sztuce etruskiej - zarówno w dekoracji naczyń, jak i na freskach oraz... sarkofagach. To ostatnie łączy się z wierzeniami dotyczącymi życia pozagrobowego, które Etruskowie - zwłaszcza do V w. - wyobrażali sobie najwyraźniej jako wieczną szczęśliwość. O ile w epoce późniejszej na freskach pojawiają się sceny przedstawiające zaświatowe demony i sugerujące posępność krainy cieni, o tyle na sarkofagach przetrwały wyobrażenia bardziej pogodne.

Etruskowie - uczta

Brązowy uchwyt misy, ok. 525-500 BC.; British Museum

 Etruskowie - sarkofag

Terakotowy sarkofag z Toskanii, połowa III w. BC; Luwr

 Etruskowie - sarkofag

Malowany terakotowy sarkofag z Poggio Cantarello koło Chiusi, należący do kobiety imieniem Seianti Hanunia Tlesnasa, połowa II w. BC; British Museum

poniedziałek, 22 października 2007
Kaczki

Naczynia z terakoty w kształcie kaczek, Luwr

Naczynie z terakoty w kształcie kaczki, British Museum

Italia, IV w. BCE, terakota

Luwr, British Museum

sobota, 06 października 2007
Dekoracja naczynia brązowego
Etruria VI/V. w. BCE
British Museum
O autorze
       Copyright

       

       

        Najlepsze Blogi