poniedziałek, 26 października 2009
Wenus Eskwilińska

No dobrze, przyznam się - zakochałam się w niej od pierwszego wejrzenia i to całkowicie i na amen, choć wydawało mi się, że ten etap mam już za sobą ;) Jest dla mnie absolutnie najpiękniejszym posągiem Afrodyty, jaki widziałam, a widziałam sporo tych najsłynniejszych. Niektórzy chcieliby w niej widzieć Kleopatrę (może ze względu na tego węża na naczyniu u stóp), ale przypominam, że Kleopatra nie była piękna. I to by było na tyle. Doskonałe piękno nie potrzebuje komentarza.

Venus Esquilina

Venus Esquilina

Venus Esquilina

rzymska kopia rzeźby hellenistycznej

Muzea Kapitolińskie, Rzym

poniedziałek, 12 października 2009
Egipskie apotropajony

Jakoś tak się składa, że w sztuce egipskiej zachwycają mnie znacznie bardziej drobiazgi niż np. wielkie ozdobne sarkofagi czy monumentalna rzeźba. Oto jeden z moich tegorocznych zachwytów w British Museum - niewielkie przedmioty z kości słoniowej, w katalogu muzealnym określane jako "wands" (różdżki), które miały charakter apotropaiczny, tzn. ich rolą było odstraszanie czy odpędzanie złych mocy. Tego rodzaju przedmioty spotykane są w całym świecie starożytnym, bardzo często funckję apotropajonów pełniły wizerunki różnych mniej lub bardziej demonicznych stworów; również w średniowieczu wszelkiego rodzaju gargulce miały podobną rolę. Prezentowane tu "różdżki" miały za zadanie strzec matki i dziecka, a także - jeśli były składane w wyposażeniu grobowym - zmarłego w chwili narodzin do nowego życia. Na ich powierzchni wyryte są wizerunki lub symbole bóstw i sił opiekuńczych.

Apotropaic wand

Apotropaic wand

Późne Średnie Państwo, ok. 1750, pochodzenie z Teb. British Museum

niedziela, 04 października 2009
Aliki

Na południowo-wschodnim cyplu wyspy Thasos było sobie kiedyś portowe miasto Alyke. Pozostały z niego ruiny sanktuarium poświęconego prawdopodobnie Dioskurom, niewielkie groty, które również były miejscami kultu, kamieniołomy (Thasos było jednym z głównych eksporterów marmuru) z czasów od archaicznych po bizantyjskie oraz parę drobiazgów w rodzaju baz pod kolumny i sarkofagów. Ale pod względem widokowym jest to kolejne miejsce, które zachwyciło mnie tak, jak niegdyś Perachora.

Aliki

Widok ogólny sanktuarium

Aliki

Część północna z widoczną jedną z grot

Aliki

Część południowa

Aliki

Na progu południowej części sanktuarium zachowały się liczne graffiti - oprócz prezentowanego erotycznego obrazka znajdują tam również inskrypcje, głównie wyznania miłosne, wypisywane prawdopodobnie przez żeglarzy, ale także modlitwa urzędników miasta o pomyślne wiatry.

Aliki

Kamieniołomy z epoki archaicznej

O autorze
       Copyright

       

       

        Najlepsze Blogi