piątek, 24 października 2008
Kamee rzymskie
Maleńkie arcydzieła sztuki rzeźbiarskiej - tu w dość sporym powiększeniu, choć bywają jeszcze znacznie mniejsze - niektóre eksponowane w muzeach pod specjalnym powiększającym szkłem. Tu wybrałam przykłady z tych kilkucentymetrowych, wykonanych z onyksu, a przedstawiających członków rzymskiej rodziny cesarskiej (jeszcze z dynastii julijsko-klaudyjskiej) jako bóstwa.
 
Kamea rzymska
 
Kobieta z rodziny cesarskiej jako Diana, 1 połowa I w. CE
 
Kamea rzymska
 
Dwie kobiety z rodziny cesarskiej jako Minerwa i Junona,połowa I w. CE
 
Kamea rzymska
 
Mężczyzna i kobieta z rodziny cesarskiej jako Jowisz-Amon i Junona lub Izyda, 1 połowa I w. CE
 
Wszystkie artefakty pochodzą z British Musuem
00:03, drakaina , Rzym
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 13 października 2008
Nemea

Herakles był ważnym elementem mojego życia przez ostatnie kilka miesięcy, więc w ramach wspomnień wakacyjnych - zdjęcia z okręgu świątynnego Zeusa w Nemei, mieście związanym z pierwszą z "prac" Heraklesa wykonywanych w ramach służby u Eurysteusza, czyli z pokonaniem lwa nemejskiego. A także z igrzyskami wedle legendy ustanowionymi przez herosa. Wejście na stadion jest ponoć doskonale zachowane - muszę napisać "ponoć", ponieważ pan pilnujący o godz. 14.50 oznajmił, że już zamknięte (mimo że wedle tabliczki miało być otwarte do 15) i udało mi się go przekonać tylko do tego, żeby wpuścił nas za bramkę. Następnym razem, mam nadzieję...

Nemea

Sanktuarium Zeusa z IV w. BCE

Nemea

Przed wejściem na stadion

Nemea

Doskonale zachowane łaźnie, służące atletom

środa, 08 października 2008
Fantastyczne stworzenia

Po części komplementarnie do Scribere..., po części wspomnieniowo z tegorocznej wyprawy do Grecji, o której zresztą muszę wreszcie napisać. Kilka archaicznych brązowych mitycznych stworów.

Gryfica z młodym

Gryf, a konkretnie bardzo rzadkie przedstawienie gryficy karmiącej młode (widoczne, jeśli się dobrze przyjrzeć, na dole kompozycji, między łapami matki).

Centaury

Centaury. Również bardo ciekawe ujęcie, albowiem posiadają przednie nogi ludzkie, a nie - jak zazwyczaj - końskie. Scena z walki centaurów z Lapitami.

Gorgonejon

I znacznie bardziej typowy gorgonejon czyli głowa Gorgony. Takie przedstawienia bardzo często funkcjonowały jako tzw. apotropajony czyli coś, co ma odwracać uwagę złych sił, odstraszać je; umieszczano je w związku z tym np. na budynkach. Ta konkretnie pochodzi jednak z dekoracji tarczy.

Wszystkie artefakty pochodzą z 2 połowy VII w. BCE

Muzeum Archeologiczne w Olimpii

Tagi: mitologia
00:39, drakaina , Grecja
Link Dodaj komentarz »
O autorze
       Copyright

       

       

        Najlepsze Blogi