wtorek, 30 września 2008
... et consortes

Wpis powinien właściwie być o Hadrianie, ponieważ widziałam dziś wreszcie wystawę w British Museum mu poświęconą, ale z okazji wystawy w BM na stałej ekspozycji nie ma ani jednej rzeźby przestawiającej tego cesarza, na wystawie nie wolno robić zdjęć, a jakoś głupio byłoby, póki jeszcze jestem w Londynie, dawać zdjęcia np. z Luwru. A zatem zamiast samego Hadriana kilka osób z jego najbliższego otoczenia.

Antinoos

Najbardziej oczywisty - choć najmniej o nim wiemy - Antinoos, bityński kochanek Hadriana, po którego tragicznej śmierci w Nilu 24 października 130 r. (w wieku mniej więcej 20 lat) cesarz wpadł w głęboką żałobę, a następnie ustanowił kult Antinoosa, który stał się niezwykle popularny w całym cesarstwie. Śmierć Antinoosa stała się kanwą licznych legend, podobnie zreszą jak związek, który łączył go z cesarzem.

Antoninus Pius

Antoninus Pius, krewny i następca Hadriana, adoptowany przez niego, tak jak wcześniej Hadrian został adoptowany przez Trajana. Hadrian wyznaczył całą linię następców i trzeba przyznać, że miał niezłe wyczucie, albowiem po Antoninusie rządzili Lucjusz Werus i Marek Antoniusz, a dynastia Antoninów była niewątpliwie jedną z najlepszych w historii cesarstwa.

 Salonina Matidia

Portrety Vibii Sabiny, żony Hadriana, też są wszystkie na wystawie, więc zamiast niej jej matka, Salonina Matidia, siostrzenica Trajana, co do której istnieje podejrzenie, iż była Hadrianowi znacznie bliższa niż Sabina (na pewno była mu bliższa wiekiem). Związek Hadriana i Sabiny jest zresztą również niezwykle fascynujący: wedle nieprzyjaznych cesarzowi źródeł było to małżeństwo czysto polityczne, a małżonkowie nie znosili się wzajemnie, ale to, co wiemy ze świadectw, np. w sztuce, ale także w tytulaturze Sabiny, pokazuje, że Hadrian był do niej co najmniej bardzo przywiązany. Niewykluczone, że w ogóle nie gustował w kobietach, stąd brak potomstwa, natomiast chociażby fakt, że żona towarzyszyła mu we wszystkich podróżach (co z politycznego punktu widzenia było wskazane, ale niekonieczne), świadczyłby przeciwko tezie o całkowitej niechęci.

Tagi: portret
00:26, drakaina , Rzym
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 25 września 2008
Poprzedniczki Kleopatry

A między innymi takie monety oglądam w oddziale numizmatycznym British Museum.
Specyfiką monarchii hellenistycznych było umieszczanie na monetach wizerunków władców - a często również ich małżonek, otaczanych, podobnie jak królowie, boskim kultem nierzadko już za życia.

Arsinoe II  Berenike II

Arsinoe II (316-270 BCE), siostra i żona Ptolemeusza II Filadelfosa

Berenike II (ok. 267-221 BCE), kuzynka i żona Ptolemeusza III Euergetesa,
ta od gwiazdozbioru Warkocz Bereniki

niedziela, 21 września 2008
Perły British Museum (2008/7)

Grecy, zwłaszcza w epoce klasycznej, najczęściej wykonywali rzeźby w brązie, rzadziej w marmurze (nie dotyczy to oczywiście rzeźbiarskiej dekoracji budynków, która była kamienna). Większość marmurowych rzeźb greckich to tak naprawdę rzymskie kopie - brązowe oryginały uległy niestety w ogromnej mierze przetopieniu; w dużych ilościach zachowały się drobne brązy. Prezentowany poniżej posąg, który mnie zresztą zachwycił zwłaszcza przepięknym modelunkiem głowy, jest też trochę nietypowy, jest bowiem kopią rzymską wykonaną w brązie. Oryginał późnoklasyczny, kopia z I w. CE.

Posąg młodzieńca Posąg młodzieńca

00:41, drakaina , Grecja
Link Komentarze (2) »
środa, 17 września 2008
Perły British Museum (2008/6)

Grecy, jak wiadomo, z Persami żyli głównie jak pies z kotem - a szkoda. Zwłaszcza że wcale tak nie musiało być, ale wiadomo: ambicje, gierki polityczne, znamy to i dziś. A po prawdzie jońskim Grekom w państwie perskim wcale źle nie było, kobietom zaś na pewno lepiej niż w większości greckich poleis, jako że w Persji Achemenidów kobieta miała własny majątek i mogła nim sama zarządzać: mieć do tego własnych urzędników, jeśli była wystarczająco zamożna, lub też prowadzić własny biznes (sklep, warsztat itp.). Pomimo jednak osławionych wojen z początku V w. stosunki persko-greckie tak naprawdę bywały rozmaite i takież odbicie znajdują w sztuce.

Hydria

Hydria ze sceną walki Greka z Persem. Ten ostatni nosi charakterystyczny strój: rodzaj spodni i skórzane nakrycie głowy, takie przedstawienia znane są również z rzeźby, zwłaszcza z dekoracji architektonicznej świątyń.

Warsztat ateński, 2 połowa IV w. BCE

 Pers

Rhyton w kształcie głowy perskiego wojownika w charakterystycznym nakryciu głowy. Wedle interpretacji surowa, zatroskana (a może nawet przerażona) mina tego nieszczęśnika miała przypominać biesiadnikom o zwycięstwach Aten w wojnach perskich. Scena na szyi naczynia przedstawia damę i perskiego niewolnika.

Warsztat ateński, koniec V w. BCE

Taniec perski

Dla odmiany zupełnie inny obraz, związany raczej z wzajemnym przenikaniem się kultur na drodze pokojowej. Naczynie w kształcie perskiej tancerki z rodzajem tamburynu, w tańcu zwanym oklasma, opisanym przez Ksenofonta, w Grecji prawdopodobnie uprawianym przez hetery.

Warsztat ateński, I połowa IV w. BCE

Tagi: ceramika
11:02, drakaina , Grecja
Link Komentarze (1) »
niedziela, 14 września 2008
Perły British Museum (2008/5)

Polska, jak wiadomo, słynie z pięknego szkła (widziałam je nawet w eleganckim sklepie w Grecji). A tymczasem dwa tysiące lat temu Rzymianie niczym nie ustępowali naszym rzemieślnikom.

Szkło rzymskie
 
II/III w. CE, wyposażenie grobowe z okolic Koblencji, tzw.ornament wężowy
 
Szkło rzymskie
 
III w. CE, znalezisko z okolic Kolonii, wielobarwna ornamentyka wężowa
 
Szkło rzymskie
 
III w. CE, Egipt, symbolika dekoracji związana prawdopodobnie z Nilem
21:10, drakaina , Rzym
Link Komentarze (3) »
piątek, 12 września 2008
Perły British Museum (2008/4)
Znów komplementarnie do Scribere... - wspomniane tam figurki nagadyjskie z kości słoniowej. Moje ulubione. Takie jakby zmarznięte...
 
Figurka nagadyjska Figurka nagadyjska Figurka nagadyjska
 
Nagada I, 4000-3600 BCE
01:33, drakaina , Egipt
Link Komentarze (2) »
wtorek, 09 września 2008
Perły British Museum (2008/3)

Żeby nie było, że całkiem nie doceniam Egiptu - rzeźba z okresu, który osobiście uważam za bodaj najciekawszy (jeśli nie liczyć, oczywiście ptolemejskiego, ale to zupełnie inna sprawa, nie licząc też amarneńskiego, bo to też osobna kwestia) w sztuce tego kraju - tzw. okresu późnego, ostatnich dynastii egipskich i dynastii nubijskich i libijskich, które odcisnęły swoje piętno na egipskim kanonie.

Taharqa

Taharqa

Taharqa

Król Taharqa z XXV, nubijskiej, dynastii (VII w. BCE) i święty byk Amona.

PS. Właśnie się dowiedziałam, że nakręcą film o tym faraonie i zagra go lubiany bardzo przeze mnie Will Smith. Ale tę notkę przygotowałam wcześniej :)

21:17, drakaina , Egipt
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 07 września 2008
Londyńskie Mitreum

Uzupełnienie do wpisu o londyńskiej świątyni Mitry na Scribere... - kilka obiektów znalezionych w ruinach Mitreum. Wszystkie znajdują się w Museum of London. 

Mitreum - Cautopates

Cautopates - jedna z figur ustawionych przy wejściu do świątyni. Cautopates trzyma pochodnię skierowaną w dół, symbolizującą ciemność i śmierć, podczas gdy jego towarzysz, niezachowany Cautes, trzymał pochodnię uniesioną w górę - symbol światła i życia. II/III w.

Mitreum - Sarapis

Głowa Sarapisa,hellenistycznego synkretycznego bóstwa o pochodzeniu egipsko-greckim (główny Serapejon znajdował się w Aleksandrii i był uważany za arcydzieło architektury hellenistycznej), w kulcie i ikonografii łączącego cechy Zeusa, Ozyrysa i Apisa. Nakrycie głowy - kosz z motywem roślinnym zwany modius - nawiązuje do zmartwychwstania Ozyrysa. II/III w.

Mitreum - Minerwa

Głowa Minerwy, rzymskiej odpowiedniczki greckiej Ateny, bogini mądrości i sprawiedliwej wojny.
2 połowa II w.

Mitreum - bóg rzeki

Głowa boga niezidentyfikowanej rzeki. Połowa II w.

W jednej z wcześniejszych notek na Scribere... umieściłam zdjęcie mitraistycznego reliefu wotywnego, odkrytego na terenie City pod koniec XIX w. - można go obejrzeć tutaj (na dole).

piątek, 05 września 2008
Perły British Museum (2008/2)
Niobidzi
 
Rzymski relief przedstawiający Apollina i Artemidę zabijających Niobidów. Italia, I w. BCE
środa, 03 września 2008
Perły British Museum (2008/1)

No cóż, wspomnienia greckie na obu blogach muszą chyba poczekać na mój powrót do Polski - British Museum to jedno z moich ukochanych miejsc na świecie i właśnie wpadłam na pomysł, żeby pokazywać tu podczas pobytu w Anglii jakieś tamtejsze cuda. Głównie te, które odkryję - lub docenię - dopiero w tym roku. Na początek mała kolekcja najbardziej chyba ozdobnych naczyń do picia - rhytonów. Najczęściej kończyły się one głową barana, tu jednak mamy do czynienia z bardziej wyszukaną dekoracją.

Rhyton

Sfinks, warsztat ateński, garncarza Sotadesa, ok. 470-460 BCE

Rhyton

Dionizos, warsztat ateński, ok. 500-490 BCE

Rhyton

Dzik, warsztat ateński, byc może warsztat garncarza Sotadesa, ok. 460 BCE

22:51, drakaina , Grecja
Link Komentarze (2) »
O autorze
       Copyright

       

       

        Najlepsze Blogi