środa, 28 lipca 2010
Apollo z Kassel

Notatki z podróży: po drodze do Anglii krótki przystanek w Kassel - z powodu tej rzeźby, choć poza tym jest tam jeszcze trochę niezwykle pięknych zabytków. Ale to jest jedna z najważniejszych rzeźb na świecie: rzymski marmurowy posąg, uważany za w miarę wierną kopię Apollina o przydomku Parnopios ("od szarańczy"), dłuta Fidiasza. O takiej rzeźbie stojącej na ateńskiej Akropolis wspomina Pauzaniasz, pisząc również, że została ufundowana jako wotum za odwrócenie plagi szarańczy. To zupełnie inny Fidiasz niż monumentalne posągi chryzelefantynowe Zeusa Olimpijskiego czy Ateny Parthenos: Apollo był po prostu rzeźbą brązową, w rękach trzymał prawdopodobnie szarańczę i łuk. Kopia została znaleziona w XVIII wieku w ruinach willi cesarza Domicjana pod Rzymem i stanowi jeden z najlepszych zabytków rzymskiej sztuki rzeźbiarskiej.

Apollo z Kassel Apollo z Kassel

Antikensammlung Kassel, Schloss Wilhelmshöhe

wtorek, 20 lipca 2010
Przygody Odyseusza

No i okazało się, że na dodatek z beskidzkiej wsi nie da się blogować... załadowanie jednego zdjęcia trwałoby pół dnia. A zatem pewnie już ostatnia mitologia przed wyjazdem - ale za to jeśli hotspoty dopiszą, to może pojawią się jakieś doniesienia na gorąco (metaforycznie i dosłownie) z prowincji Hispania, głównie Ulterior. A zatem w ramach apotropajonów - kilka podróżnych ciekawostek, na które niekoniecznie chciałabym się natknąć ;)

Syreny

Odys i syreny, czerwonofigurowy stamnos ateński, ok. 480 BCE, British Museum

Kirke

Kirke zamienia towarzyszy Odyseusza w wieprze, relief z sarkofagu etruskiego, V w. BCE
Nationalmuseet Kopenhaga

Skylla

Skylla, brąz, IV w. BCE, Narodowe Muzeum Archeologiczne, Ateny

środa, 07 lipca 2010
Pegaz i Chimera

Autorka bloga była przekonana, że jak już się obroni, to przybędzie czasu wolnego. Złudzenie to upadło po jakichś dwóch dniach... winna jest biurokracja uniwersytecka, prestiżowa konferencja i praca zarobkowa. Obecnie między innymi męczę się z wybraniem z kilkudziesięciu tysięcy zdjęć takich, które dobrze zilustrują książkę o mitologii. Ergo - przez następne kilka wpisów, zapewne aż do długiego wyjazdu, będzie mitologicznie. Na pierwszy ogień - propozycje do Bellerofonta.

Pegaz Chimera

Bellerofont z Pegazem na monecie Koryntu (2 poł. V w.)
Chimera na monecie Sykionu (ok. 360-340 BCE)
Pergamonmuseum, Berlin

Pegaz

Pegaz na kyliksie italskim, ok. 350 BCE
British Museum, Londyn

Chimera

Chimera na czerwonofigurowym talerzu apulijskim, połowa IV w. BCE
Luwr, Paryż

O autorze
       Copyright

       

       

        Najlepsze Blogi