czwartek, 24 lipca 2008
Zapowiedź wakacji

Czyli mała terakotowa - i krakowska - Nike w stylu słynnej Nike Pajoniosa z ostatniej ćwierci V w., związanej ze zwycięstwem Ateńczyków w bitwie pod Sfakterią w 425 r., w ramach wojny peloponeskiej, skądinąd jednego z najfatalniejszych epizodów w historii antycznej Grecji. Nike Pajoniosa znajduje się w muzeum w Olimpii, gdzie się w tym roku wybieram w ramach wakacyjnego objazdu Peloponezu, w związku z czym pod koniec sierpnia można się tu spodziewać zdjęcia oryginału.

Nike z Muzeum Czartoryskich

Muzeum Czartoryskich, Kraków 

11:32, drakaina , Grecja
Link Komentarze (1) »
niedziela, 13 lipca 2008
Antiquitates Polonicae in memoriam

Pamięci oczywiście prof. Bronisława Geremka. Te naczynia są sporo starsze od tego, czym się zajmował, pochodzą bowiem z neolitu (czyli młodszej epoki kamienia), ale są bardzo piękne i zostały znalezione na terenie Polski, a konkretnie pod krakowską Nową Hutą. Niestety nie jestem w stanie podać bliższego datowania ani miejsca pochodzenia, albowiem ekspozycja w nowohuckim oddziale Muzeum Archeologicznego jest na razie bardzo średnio opisana. W każdym razie są one zapewne z ok. 2000 BCE, czyli tych czasów, kiedy w Mezopotamii już od dość dawna istnieje zaawansowana kultura (a właściwie już tygiel różnych kultur), a pismo znane jest od ponad tysiąca lat, w Egipcie kształtuje się Średnie Państwo, na terenach wysp obecnej Grecji rozwijają się kultury minojska i cykladzka, a na lądzie własnie dochodzi do głosu mykeńska... Nasz rejon geograficzny jest daleko w tyle, tu dopiero rozwija się gospodarka rolnicza, ale wysoka jakość i piękne zdobnictwo tych akurat naczyń mnie zachwyciły.

Neolit na terenach polskich

wtorek, 08 lipca 2008
Co się kryje w morzu

Upały takie, że marzę o popływaniu w po homerycku "ciemnym jak wino" morzu, w którym jednakowoż kryją się najróżniejsze mniej lub bardziej przyjazne człowiekowi stworzenia. Na przykład takie:

Muzeum Archeologiczne w Atenach

trytonessy (po polsku powinno może być: trytonice)

I w. BCE, Muzeum Archeologiczne w Atenach

Luwr

i tryton z młodym Tezeuszem

terakota, 1 połowa V w. BCE, Luwr

23:46, drakaina , Grecja
Link Dodaj komentarz »
O autorze
       Copyright

       

       

        Najlepsze Blogi