piątek, 27 czerwca 2008
Nikopolis

Ponieważ powoli zaczynam już wreszcie myśleć o wakacjach, wspomnienie największego zeszłorocznego odkrycia: miasta Nikopolis w Epirze, założonego przez Oktawiana po zwycięstwie pod Akcjum w 31 BCE nad flotą Kleopatry i Marka Antoniusza (nazwa oznacza "miasto zwycięstwa"). Niesamowite, rozległe ruiny, dające znakomicie pojęcie o rozmiarach antycznych miast. Zbudowane było wedle "obozowego" wzorca miast rzymskich o regularnej zabudowie, z dwiema głównymi ulicami zwanymi cardo (oś pn-pd) i decumanus (oś wsch-zach) jako głównym elementem założenia. Był tu oczywiście odeon, teatr, gimnazjon i stadion. Mury pochodzą z czasów bizantyjskich.

Nikopolis

Nikopolis

Nikopolis
niedziela, 22 czerwca 2008
Frutti di mare

Prezentację jednego z moich bezwzględnie ulubionych tematów, czyli numizmatyki antycznej (bardzo niewdzięcznej do amatorskiej fotografii w muzeach, bo obiekty po pierwsze małe, po drugie zawsze za szybą, po trzecie często dziwacznie oświetlane) zaczynam od zestawu rewersów z przedstawieniami różnych morskich stworów. Na ich podstawie można bardzo często łatwo zidentyfikować miejsce pochodzenia monety, ponieważ poszczególne wizerunki były związane z miastem i stanowiły poniekąd jego znak rozpoznawczy. Co niestety nie znaczy, że nie pojawiały się na emisjach innych miast...

Muzeum Numizmatyczne, Ateny

kraby na monetach sycylijskiego miasta Akragas (po lewej), ok. 490 BCE
i mieszkańców wyspy Kos (po prawej), III-II w. BCE

 Muzeum Numizmatyczne, Ateny

ośmiornica na monecie Eretrii, miasta na Eubei, VI-V w. BCE

Wszystkie monety: Muzeum Numizmatyczne w Atenach

sobota, 14 czerwca 2008
Kudurru

Znów mnie jakoś na Mezopotamię wzięło, nie bez powodu zresztą. Tym razem bardzo ciekawe zabytki - kudurru czyli stele opisujące własność ziemi, służące więc po części jako słupy graniczne, po części zaś jako magiczna ochrona. Na niemal wszystkich występują płaskorzeźby z symbolami solarnymi (Szamasza), lunarnymi (Sina) i astralnymi (Isztar), a ponadto zazwyczaj sceny rodzajowe w kompozycji pasowej. Zabytki charakterystyczne dla późniejszego okresu kasyckiego w Mezopotamii - od XIV w. BCE.

Kudurru, Luwr

Kudurru, Luwr

Kudurru, Luwr

Luwr, Paryż

Tagi: relief
00:38, drakaina , Mezopotamia
Link Komentarze (1) »
środa, 04 czerwca 2008
Kolebka demokracji
Ponieważ dziś rocznica (dziewiętnasta, kto by pomyślał) pierwszych powojennych demokratycznych wyborów w Polsce, dwa obrazki z tego, co pozostało po instytucjach demokracji ateńskiej.

Agora ateńska
Agora ateńska, ruiny buleuterionu (budynku rady) i prytaneionu (siedziby reprezentantów rady, powołanych przez reformę Klejstenesa ok. 508/507 BCE, pełniących miesięczne "dyżury"); powyżej dorycka świątynia Hefajstosa.

Pnyks
Pnyks, miejsce zgromadzeń - mównica
O autorze
       Copyright

       

       

        Najlepsze Blogi