środa, 27 maja 2009
Macierzyństwo

Z powodu awarii głównego komputera i nagłej konieczności przenosin na notebooka - z półtoragodzinnym opóźnieniem: dwie greckie stele, które moim osobistym zdaniem najpiękniej przedstawiają związek matki z dzieckiem.

Pella

Dion

Oba obiekty pochodzą z małych muzeów (Pella i Dion), które cechują się w Grecji tym, że nie wszystkie eksponaty są porządnie opisane; obie stele niestety należą do kategorii nieopisanych (choć w Dionie rok temu był remont i rearanżacja ekspozycji, więc może coś się zmieni), w związku z czym nie podaję szczegółowych danych, bo nie chciałabym wprowadzać czytelników w błąd. Na moje oko są późnoklasyczne, a sądząc po tym, co przeważa na obu stanowiskach, mogą być również hellenistyczne.

niedziela, 24 maja 2009
Człowiek z małpą

Przeglądałam dziś na dysku zdjęcia i nagle przyszło mi do głowy, że pokazuję tu głównie rzeczy sławne albo na tyle charakterystyczne, że można o nich to i owo napisać. A przecież archeologia to także (przede wszystkim?) drobiazgi życia codziennego, dzieła o nikłej wartości artystycznej, które jednakowoż nierzadko stanowią znacznie lepsze świadectwo danej epoki niż arcydzieła. I uświadomiłam sobie, że chciałabym je też wyciągać z archiwum zdjęciowego, a zarazem muzealnego niebytu. Stworzyłam dla nich nową kategorię, którą na razie nazwałam Nugellae - czyli drobiazgi. Zobaczymy, czy mi spasuje. Na początek terakotowa figurka, która przy tym przeglądaniu po prostu mnie zachwyciła.

Człowiek z małpą

Figurka przedstawiająca Murzyna z małpką, połowa V w. BCE, Muzeum Archeologiczne w Abderze
środa, 20 maja 2009
Kolumna Trajana

Miało być dwa dni temu, ale najpierw kilkudniowe odcięcie od sieci, a potem inne domagające się uwagi drobiazgi uniemożliwiły zajęcie się tą kwestią. 18 maja 113 r. (CE) uroczyście otwarto Forum Trajana, ostatnie z forów znanych obecnie jako cesarskie (w starożytności posługiwano się konkretnymi nazwami: Forum Julijskie, Augusta, Pokoju itd.). Przy okazji dokonano również poświęcenia grobowca cesarza czyli Kolumny Trajana, która na szczęście zachowała się w doskonałym stanie - ale bez posągu cesarza na szczycie - do naszych czasów. Forum miało mniej szczęścia, tylko zbudowane tuż za nim hale targowe wyglądają nadal imponująco. Płaskorzeźby pokrywające kolumnę uważane są za jedno z arcydzieł sztuki rzymskiej; przedstawiają zwycięskie wojny Trajana z Dakami (na terenie obecnej Rumunii), toczone w latach 101-106. Co ciekawe, w wojnach tych zasłużył się również późniejszy architekt Forum, Apollodoros z Damaszku, budując most na Dunaju - prawdopodobnie to właśnie zadecydowało o jego późniejszej karierze na dworze cesarza. We wnętrzu kolumny zbudowano spiralne schody, umożliwiające wyjście na galeryjkę nad kapitelem. W czasach starożytnych kolumnę otaczały z trzech stron wysokie budynki bibliotek i bazyliki, w związku z czym można było oglądać również położone wysoko płaskorzeźby. Ze względu na perspektywę z dołu natomiast postacie w górnych rejestrach są większe od przedstawionych na dole.

 Kolumna Trajana

Kolumna w całej okazałości. Oryginalnie wieńczył ją orzeł, którego Hadrian, następca Trajana, zastąpił wizerunkiem cesarza, zrzuconym z kolumny w okresie prześladowań pogan i niszczenia pogańskich świątyń za panowania Teodozjusza, pod koniec IV w.

 Kolumna Trajana

Dekoracja reliefowa ujęta jest w formę wstęgi opasującej kolumnę i wspinającej się spiralnie (23 skręty, ponad 25 m wysokości samego trzonu kolumny).

Kolumna Trajana

W cokole kolumny mieścił się grobowiec Trajana.

Forum Trajana

Widok z górnej uliczki hal targowych znajdujących się na północ od właściwego Forum. Kolumna widoczna jest tuż przy ścianie nowożytnego budynku u góry, po lewej. Mniej więcej w miejscu tego budynku wznosiła się zamykająca Forum od zachodu bazylika. W łukuhal widoczne są pozostałości po eksedrze (półkolistej niszy) znajdującej się w północnej części właściwego Forum.

czwartek, 14 maja 2009
Zwierzęce rhytony
Rhyton to naczynie do nalewania wina (lub innych płynów) - o charakterze rytualnym lub codziennego użytku - które nie posiada nóżki i stopki, ale jego dolna część ukształtowana jest albo stożkowato (np. rhytony minojskie na Krecie), albo też w kształt najczęściej głowy zwierzęcia. W epokach późniejszych - późnoklasycznej i hellenistycznej w Grecji - spotykamy też ceramiczne rhytony kształtowane w bardzo skomplikowane kompozycje, nierzadko nawet z rodzajem podstawek, pozwalających je ustawić pionowo. Forma naczynia prawdopodobnie wywodzi się ze wschodu i stamtąd zawędrowała na Kretę i dalej na północ i zachód. W achemenidzkiej Persji natomiast bardzo popularne były rhytony kamienne i z metali szlachetnych, których forma jest być może połączeniem tradycji lokalnych, zwłaszcza mezopotamskich, i wpływów greckich z zachodniego wybrzeża Azji Mniejszej. Charakterystyczną cechą wielu naczyń metalowych, podobnie zresztą jak ceramiki greckiej wzorowanej na naczyniach perskich, jest żłobkowanie - tu widoczne na ściankach rhytonów.
Rhyton
Srebrny rhyton w formie protomy gryfa z głową gazeli, z charakterystycznymi kanelurami i ornamentem roślinnym na wylewie, srebro, połowa VI-V w., British Museum
Rhyton
Rhyton w formie protomy gazeli, srebro częściwo pozłacane, VI-IV w. BCE, Luwr
Rhyton
Rhyton srebrny w formie głowy barana z charakterystycznym żłobkowaniem, VI/V w. BCE, Luwr
niedziela, 10 maja 2009
Cypryjski tygiel
Dowiedziałam się dopiero co, że we wrześniu jadę na ten Cypr, co sobie go urodzinowo życzyłam, więc wracam na moment do jego sztuki, bo przeglądając sobie na dysku katalog ze zdjęciami kolekcji cypryjskiej w British Museum uświadomiłam sobie, jak niewiarygodnym kulturowym tyglem była ta wyspa położona na skrzyżowaniu najważniejszych starożytnych cywilizacji, stanowiąca naturalny przystanek w morskich podróżach. Za kilka miesięcy wrzucę tu zdjęcia zabytków in situ, na razie małe przygotowanie do tego, co mnie tam czeka (choć z innych epok niż hellenizm, z którym będę miała na co dzień do czynienia).
Ofiarnik
Fragment kolosalnego wapiennego posągu przedstawiającego mężczyznę w stroju gteckim ale z cypryjskim uczesaniem i brodą (widoczne wpływy asyryjskie); posąg pochodzi ze świątyni Apollina w Idalionie i być może przedstawia kapłana lub jakąś ważną osobistość. Warsztat cypryjski, ok. 500-480 BCE.
Hathor

 

Wapienny relief z przedstawieniem egipskiej bogini Hathor, identyfikowanej z grecką Afrodytą, której główny ośrodek kultu znajdował się w Pafos na Cyprze. Ok. 500 BCE, pochodzenie ze świątyni Apollina w Idalionie.
Dzbanek

Dwukolorowy dzbanek z motywem ptaka. Warsztat cypryjski, ok. 700 BCE.

 

Łódź

Terakotowy model łodzi. Pasy na burcie mogą być uproszczonym przedstawieniem wioseł, z czego dziesięć służyłoby do napędzania łodzi, jedenaste zaś, przy rufie, do sterowania. Warsztat cypryjski, VII w. BCE.
Wszystkie obiekty znajdują się w British Museum.
środa, 06 maja 2009
Percy Jackson
Wiem, to trochę nietypowe, ale czuję się w obowiązku zareklamować książkę, którą przetłumaczyłam, a która naprawdę mi się podobała, zwłaszcza w kontekście propagowania kultury antycznej. Książka ma dziś premierę, w związku z czym kilka obrazków z postaciami mitologicznymi pojawiającymi się w "Złodzieju pioruna" (tom pierwszy serii "Percy Jackson i bogowie olimpijscy" Ricka Riordana.

Zeus

Zeus z tytułowym piorunem.
Figurka brązowa, fragment dekoracji naczynia, epoka archaiczna.
Narodowe Muzeum Archeologiczne, Ateny.

Posejdon

Posejdon, ojciec głównego bohatera; bez trójzębu, w związku z czym niektórzy uważają, że jest to Zeus.
Brąz z przylądka Artemizjon, V w., przypisywany Kalamisowi, Hageladesowi lub Onatasowi z Eginy).
 Narodowe Muzeum Archeologiczne, Ateny.

Dionizos

Dionizos, w książce znany jako Pan D., zesłany na ziemię za podrywanie upatrzonych przez Zeusa nimf.
Mozaika otoczakowa z Pelli, IV w., Muzeum Archeologiczne w Pelli.

Centaur

Centaur. W powieści występuje Chejron jako wychowawca młodych herosów.
Mozaika otoczakowa z Pelli, IV w., Muzeum Archeologiczne w Pelli.Wydawcą serii o Percym jest Galeria Książki.
Tagi: mitologia
11:30, drakaina , Grecja
Link Komentarze (6) »
piątek, 01 maja 2009
Lud pracujący

Sztuka asyryjska dość słusznie kojarzy się ze scenami walk, oblężeń miast i królewskich polowań, a także uroczystych pochodów z udziałem króla. Niemniej wśród reliefów zdobiących pałace władców odnajdujemy również sceny w sam raz na święto ludu pracującego miast i wsi - zwykłych ludzi przy pracy.

Asyria - rybak

Rybak
Niniwa - pałac południowo-wschodni, ok. 700-692 BCE; British Museum

 Asyria - transport wodny

Transport cedru libańskiego drogą wodną
Pałac Sargona II w Dur-Szarrukin (Chorsabadzie), po 713; Luwr

Asyria - transport drewna

Transport drewna do budowy kolosalnego byka
Niniwa - dziedziniec pałacu południowo-wschodniego, ok. 700-692 BCE, czasy Senacheryba; British Museum

Asyria - wioślarze

Wioślarze, prawdopodobnie najemnicy feniccy
Niniwa - dziedziniec pałacu południowo-wschodniego, ok. 700-692 BCE, czasy Senacheryba; British Museum

O autorze
       Copyright

       

       

        Najlepsze Blogi