wtorek, 26 kwietnia 2011
Złodziej pioruna

Ponieważ "Antiquitates" doczekały się polecenia czytelnikom tłumaczonej przeze mnie serii o przygodach Percy'ego Jacksona (na forum poświęconym książkom dla dzieci i młodzieży), od dziś przez kolejne pięć wpisów obrazkowy prezent dla fanów tej książki - ilustracje do poszczególnych tomów. Dziś - postacie ze "Złodzieja pioruna".

Zeus

Zeus z piorunem, który przedstawiano najczęściej jak rodzaj walca ze stożkowatymi zakończeniami lub też - jak tutaj, dodatkowo wygiętego, a także jako wiązkę strzał (np. na monetach dynastii Ptolemeuszy rządzącej w Egipcie w epoce hellenistycznej, III-I w. BC).
Figurka brązowa, z Koryntu okres archaiczny (ok. 530 BC).
Monachium, Gliptoteka

Meduza Rondanini

Jeden z najsłynniejszych "gorgonejonów" czyli głów Meduzy. Gorgonejony chętnie umieszczano na domach i świątyniach, a także na wazach - podobnie jak większość przedstawień potworów miały one charakter apotropaiczny czyli odstraszający złe duchy.
Tzw. Meduza Rondanini (nazwy umowne pochodzą od dawnych kolekcji),
kopia hellenistyczna lub rzymska wczesnocesarska oryginału z ok. 440 p.n.e.
Monachium, Gliptoteka

Chimera już była, nie tak znów dawno, a przy okazji były też pegazy.

Ares

Ares nie był bogiem bardzo popularnym, prawdopodobnie pierwotnie w ogóle nie należał do panteonu helleńskiego, ale przywędrował do Greków z Tracji albo innej "dzikiej" krainy, dlatego w literaturze często uosabia cechy barbarzyńskie. Niemniej w sztuce - zwłaszcza od epoki klasycznej (V-IV w. p.n.e.) - przedstawiany jest najczęściej jako melancholijny, zamyślony, piękny młodzieniec, raczej wybranek Afrodyty niż główny rywal Ateny.
Głowa w typie Aresa Borghese, kopia rzymska oryginału z V w. p.n.e., być może dłuta Alkamenesa, ucznia Fidiasza.
Monachium, Gliptoteka

czwartek, 14 kwietnia 2011
Genethliaka 2011

Jak co roku 14 kwietnia robię sobie prezent urodzinowy - wybieram jakieś mało ze sobą powiązane zdjęcia przedstawiające coś, co wyjątkowo lubię. Dziś - dwa starożytne wyobrażenia moich ulubionych stworzeń. Ponieważ węże były dopiero co, dziś smok i wilk z niedawnej podróży.

Wilk

Naczynie italskie z dekoracją rytą, znalezione w Bawarii; V w. BCE

Smok

Fragment babilońskiej Bramy Isztar, VI w. BCE


Berlin, Staatliche Antikensammlungen (Neues Museum, Vorderasiatische Museum)

Tagi: smok Wilk
11:13, drakaina , Varia
Link Komentarze (3) »
poniedziałek, 11 kwietnia 2011
Satyr z Berlina

Kolejne próby porządkowania zdjęć po kolejnej muzealnej podróży - tym razem  była to rewizyta w berlińskich skarbnicach starożytności... i nowe odkrycie. Niepozorny kubek z urzekającym obrazkiem. Przypisywanym zresztą konkretnemu artyście, zwanemu Malarzem Penelopy.

Skyfos czerwonofigurowy, Chiusi, ok. 440 BCE

Berlin, Staatliche Antikensammlungen, Altes Museum

O autorze
       Copyright

       

       

        Najlepsze Blogi