sobota, 28 marca 2009
Via Appia

Ponieważ za oknem wreszcie coś na kształt wiosny - wspomnienie prawdziwie wiosennego dnia półtora miesiąca temu w Rzymie. Budowę Via Appia rozpoczął w 312 BC cenzor Appiusz Klaudiusz (Appius Claudius Caecus). Początkowo droga prowadziła od Porta Capena w Rzymie do Capui, później została przedłużona do Brundisium.

Via Appia Via Appia

Na samej ulicy zachował się bruk rzymski z czasów przebudowy w okresie cesarskim. Wzdłuż drogi stoją gdzieniegdzie pozostałości murów z różnych epok, a także rzeźby, które w wielu muzeach stanowiłyby najcenniejszy element kolekcji, jak np. ten hellenizujący relief.

Via Appia

Ruiny willi cesarza Maksencjusza (280-312)

11:52, drakaina , Rzym
Link Komentarze (10) »
sobota, 14 marca 2009
Etruskie uczty

Temat uczty jest jednym z najczęściej spotykanych w sztuce etruskiej - zarówno w dekoracji naczyń, jak i na freskach oraz... sarkofagach. To ostatnie łączy się z wierzeniami dotyczącymi życia pozagrobowego, które Etruskowie - zwłaszcza do V w. - wyobrażali sobie najwyraźniej jako wieczną szczęśliwość. O ile w epoce późniejszej na freskach pojawiają się sceny przedstawiające zaświatowe demony i sugerujące posępność krainy cieni, o tyle na sarkofagach przetrwały wyobrażenia bardziej pogodne.

Etruskowie - uczta

Brązowy uchwyt misy, ok. 525-500 BC.; British Museum

 Etruskowie - sarkofag

Terakotowy sarkofag z Toskanii, połowa III w. BC; Luwr

 Etruskowie - sarkofag

Malowany terakotowy sarkofag z Poggio Cantarello koło Chiusi, należący do kobiety imieniem Seianti Hanunia Tlesnasa, połowa II w. BC; British Museum

wtorek, 03 marca 2009
Rzymskie łuki

Na początek te najbardziej znane: cesarskie tryumfalne, upamiętniające większe lub mniejsze zwycięstwa, wznoszone jako dodatkowy do samego odbycia triumfu znak wojskowej potęgi cesarza.

Łuk Tytusa

Łuk Tytusa, cesarza z dynastii Flawiuszy, wzniesiony przy wschodnim wejściu na Via Sacra i Forum Romanum, niedaleko Amfiteatru Flawiuszy znanego jako Koloseum, upamiętnia zwycięstwo nad powstaniem w Judei i zdobycie Jerozolimy w 70 r.

Łuk Septymiusza Sewera

Łuk Septymiusza Sewera (wystawiony również dla jego synów Karakalli i Gety), założyciela dynastii Sewerów (II/III w.), ustawiony przy północno-zachodnim krańcu Forum Romanum, w pobliżu Kurii i u stóp Kapitolu, upamiętnia prowadzone przez tego cesarza wojny z Partami, które zakończyły się utworzeniem - na krótko - prowincji Mezopotamia.

 Łuk Konstantyna

Łuk Konstantyna (pocz. IV w.), stojący przed Forum Romanum i w pobliżu Koloseum, na drodze tryumfalnej wiodącej do Via Sacra i dalej na Kapitol, upamiętnia głównie jego zwycięstwo nad pozostałymi tetrarchami, na dodatek ozdobiony jest głównie rzeźbami "ukradzionymi" z innych budowli, tak że znajdują się tu zarówno pokonani dużo wcześniej przez Trajana Dakowie, jak i sceny z życia Hadriana.

O autorze
       Copyright

       

       

        Najlepsze Blogi