Blog > Komentarze do wpisu
Złodziej pioruna

Ponieważ "Antiquitates" doczekały się polecenia czytelnikom tłumaczonej przeze mnie serii o przygodach Percy'ego Jacksona (na forum poświęconym książkom dla dzieci i młodzieży), od dziś przez kolejne pięć wpisów obrazkowy prezent dla fanów tej książki - ilustracje do poszczególnych tomów. Dziś - postacie ze "Złodzieja pioruna".

Zeus

Zeus z piorunem, który przedstawiano najczęściej jak rodzaj walca ze stożkowatymi zakończeniami lub też - jak tutaj, dodatkowo wygiętego, a także jako wiązkę strzał (np. na monetach dynastii Ptolemeuszy rządzącej w Egipcie w epoce hellenistycznej, III-I w. BC).
Figurka brązowa, z Koryntu okres archaiczny (ok. 530 BC).
Monachium, Gliptoteka

Meduza Rondanini

Jeden z najsłynniejszych "gorgonejonów" czyli głów Meduzy. Gorgonejony chętnie umieszczano na domach i świątyniach, a także na wazach - podobnie jak większość przedstawień potworów miały one charakter apotropaiczny czyli odstraszający złe duchy.
Tzw. Meduza Rondanini (nazwy umowne pochodzą od dawnych kolekcji),
kopia hellenistyczna lub rzymska wczesnocesarska oryginału z ok. 440 p.n.e.
Monachium, Gliptoteka

Chimera już była, nie tak znów dawno, a przy okazji były też pegazy.

Ares

Ares nie był bogiem bardzo popularnym, prawdopodobnie pierwotnie w ogóle nie należał do panteonu helleńskiego, ale przywędrował do Greków z Tracji albo innej "dzikiej" krainy, dlatego w literaturze często uosabia cechy barbarzyńskie. Niemniej w sztuce - zwłaszcza od epoki klasycznej (V-IV w. p.n.e.) - przedstawiany jest najczęściej jako melancholijny, zamyślony, piękny młodzieniec, raczej wybranek Afrodyty niż główny rywal Ateny.
Głowa w typie Aresa Borghese, kopia rzymska oryginału z V w. p.n.e., być może dłuta Alkamenesa, ucznia Fidiasza.
Monachium, Gliptoteka

wtorek, 26 kwietnia 2011, drakaina

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: Julia, *.static.ip.netia.com.pl
2015/02/27 09:30:38
Uwielbiam tę książkę. Dziękuję za wpis z dedykacją :)
       Copyright

       

       

        Najlepsze Blogi