Blog > Komentarze do wpisu
Nos Kleopatry?

"Piękność jej  sama w sobie  nie  była  (...)  niezrównana  i  olśniewająca wzrok  ludzki,  ale  zetknięcie  się z nią  miało  coś  zniewalającego" - tak napisał Plutarch w żywocie Marka Antoniusza. Kleopatra VII mówiła kilkunastoma językami, w tym jako pierwsza z dynastii Ptolemeuszy po egipsku. Była wykształcona, inteligentna, błyskotliwa. Dużo czytała, zapewne umiała też śpiewać, miała poczucie humoru i obyczajową odwagę. Mężczyzn traktowała jak politycznych partnerów, a czasem narzędzia, ale kobiet też nie lekceważyła, zwłaszcza tych z własnej dynastii. Wychowana w kosmopolitycznej Aleksandrii, gdzie kobiety od początku dynastii miały przemożny i wcale nie zakulisowy wpływ na politykę, nie zrozumiała tylko jednego: rzymskiego przywiązania do virtus i mos maiorum czyli republikańskich cnót i obyczajów przodków. Kiedy przyjechała do Rzymu, nie potrafiła zapewne pojąć, dlaczego czarujący, nie stroniący od rozrywek Cezar w swoim Mieście musi być przykładnym mężem Kalpurnii, ani też dlaczego tłumy nie oniemiały z zachwytu na widok jej wspaniałego orszaku.

Pomyślałam sobie o Kleopatrze, czytając artykuł o kobietach na dworze osmańskim, zamieszczony z okazji dnia kobiet. Znalazłam tam takie zdanie: "Historycy zgodnie twierdzą, że Hürrem* była kobietą raczej mądrą i urokliwą niż klasycznie piękną. Potrafi ła umocnić swoją pozycję na dworze dalekosiężnymi intrygami. Jednocześnie zauroczyła sułtana swoją kobiecością, uwagą, którą mu poświęcała, licznymi listami, które do niego pisała w czasie jego wypraw wojskowych". No przecież wypisz wymaluj Kleopatra... Plutarch był autorem popularnym, więc kto wie - może nawet i choćby częściowo świadomie?

No i te czasy i kultury - ponoć takie dawne i zacofane w stosunku do naszego wspaniałego nowego świata - kiedy mężczyźni stawiali kobiecą inteligencję wyżej niż urodę... Chyba należałoby zmodyfikować słynny bon mot Pascala: to nie ptolemejski nos Kleopatry decydował o losach świata, ale jej intelekt. Gdyby miała go mniej, losy świata mogłyby wyglądać zupełnie inaczej.

Kleopatra VII

Kleopatra VII na denarze Marka Antoniusza, ok. 35 BC
Berlin, Muzeum Pergamońskie

* 1505-1561. Zwana też Roksolaną (prawdopodobnie naprawdę branka Aleksandra Lisowska), najbardziej wpływowa kobieta na sułtańskim dworze.

wtorek, 08 marca 2011, drakaina

Polecane wpisy

Komentarze
fg2002
2011/03/09 10:02:02
Ale jeśli chodzi o nos, to ja mam ładniejszy.
-
drakaina
2011/03/09 10:35:43
To nietrudne :)
       Copyright

       

       

        Najlepsze Blogi