Blog > Komentarze do wpisu
Emerita Augusta (1)

Jedno z najwspanialszych odkryć tegorocznego Grand Tour - hiszpańska Mérida, dawna Emerita Augusta, bardzo ważne rzymskie miasto w zachodnich prowincjach, założona w 25 BCE przez Oktawiana Augusta dla weteranów dwóch z jego legionów. We współczesnej tkance miasta zachowało się całkiem sporo pozostałości po zabudowie rzymskiej. Na pierwszy rzut zatem jeden z najbardziej oczywistych elementów, a zarazem bodaj najefektowniejszy - teatr. Prawdę mówiąc, jak zobaczyłam teatr właśnie, tuż obok kamfiteatr, a potem świątynię Diany, to uznałam, że chcąc zobaczyć starożytny Rzym, należy jechać do Hiszpanii, a nie do Włoch. Kolejne miejsca tylko to potwierdzały, ale o tym innymi razy.

Teatr w Meridzie

Teatr w Meridzie

Demeter z teatru w Meridzie

Posąg Demeter znaleziony na terenie teatru, umiejscowiony oryginalnie prawdopodobnie wysoko pośrodku pierwszej kondygnacji.

niedziela, 10 października 2010, drakaina

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: Bozena, *.zsl.org
2010/12/02 16:45:21
Bardzo zazdaszczam wycieczki po pozostalosciach starozytnej Hiszpanii.

Pamietam, ze w Saragossie widzialam pozostalosci murow i pare posagow rzymskich.

Czyjes jakis rozsadny przewodnik po rzyskiej Hiszpanii? Najlepiej po angielsku, bo moja snajomosc hiszpanskiego jest szczatkowa ;-)
-
drakaina
2010/12/04 13:45:37
Niestety, nie znam takiego przewodnika, a bardzo szukałam - nie znalazłam nawet po hiszpańsku. W Polsce lata temu wyszła książeczka "Śladami Rzymian w Hiszpanii", ale można stamtąd co najwyżej wyciągnąć niezbyt dokładnie wiadomości, gdzie coś jest. W Hiszpanii można w sklepikach przy większości ważniejszych stanowisk kupić bardzo porządnie zrobione książeczki im poświęcone (wersja hiszpańska i angielska). Publikacji, która pomogłaby poznajdować te wszystkie miejsca chyba niestety nie ma, ale nie ustaję w poszukiwaniach - po południowej Francji jest, więc może kiedyś pojawią się też o innych częściach niegdyś rzymskiej Europy :) Pozdrawiam
-
Gość: Bozena, *.zsl.org
2010/12/08 14:48:26
Dziekuje za odpowiedz :-) Chcialabym zaplanowac trase wycieczki przed wyjazdem i szukam informacji na internecie. A sa jakies blogi albo strony 'chatroomy' pasjonatow, ktore moglabym sprawdzic?

-
drakaina
2010/12/08 17:08:20
Nie mam pojęcia... Ja korzystałam z różnych "rozsypanych" źródeł - bardzo chętnie pomogę zaplanować trasę, bo opracowałam ją dość dokładnie (zwłaszcza jak na pierwszy raz) i mam te notatki w komputerze. Mój mail to drakaina_at_gazeta.pl :)
       Copyright

       

       

        Najlepsze Blogi