Blog > Komentarze do wpisu
Cypryjski tygiel
Dowiedziałam się dopiero co, że we wrześniu jadę na ten Cypr, co sobie go urodzinowo życzyłam, więc wracam na moment do jego sztuki, bo przeglądając sobie na dysku katalog ze zdjęciami kolekcji cypryjskiej w British Museum uświadomiłam sobie, jak niewiarygodnym kulturowym tyglem była ta wyspa położona na skrzyżowaniu najważniejszych starożytnych cywilizacji, stanowiąca naturalny przystanek w morskich podróżach. Za kilka miesięcy wrzucę tu zdjęcia zabytków in situ, na razie małe przygotowanie do tego, co mnie tam czeka (choć z innych epok niż hellenizm, z którym będę miała na co dzień do czynienia).
Ofiarnik
Fragment kolosalnego wapiennego posągu przedstawiającego mężczyznę w stroju gteckim ale z cypryjskim uczesaniem i brodą (widoczne wpływy asyryjskie); posąg pochodzi ze świątyni Apollina w Idalionie i być może przedstawia kapłana lub jakąś ważną osobistość. Warsztat cypryjski, ok. 500-480 BCE.
Hathor

 

Wapienny relief z przedstawieniem egipskiej bogini Hathor, identyfikowanej z grecką Afrodytą, której główny ośrodek kultu znajdował się w Pafos na Cyprze. Ok. 500 BCE, pochodzenie ze świątyni Apollina w Idalionie.
Dzbanek

Dwukolorowy dzbanek z motywem ptaka. Warsztat cypryjski, ok. 700 BCE.

 

Łódź

Terakotowy model łodzi. Pasy na burcie mogą być uproszczonym przedstawieniem wioseł, z czego dziesięć służyłoby do napędzania łodzi, jedenaste zaś, przy rufie, do sterowania. Warsztat cypryjski, VII w. BCE.
Wszystkie obiekty znajdują się w British Museum.
niedziela, 10 maja 2009, drakaina

Polecane wpisy

Komentarze
2009/05/11 15:29:06
To ja jeszcze - jak o tyglach kulturowych mowa - dorzucę, że antyczne pismo cypryjskie... to dopiero jest horror...
-
drakaina
2009/05/11 18:19:00
Nawet nie strasz :D
       Copyright

       

       

        Najlepsze Blogi